piątek, 8 grudnia 2023

Adventskranz - wieniec adwentowy + 2 pytanie konkursowe

2 zagadka :

 

Jak po niemiecku nazywa się świeczka? Nie zapomnij podać rodzajnika!

 Dzisiaj parę informacji o wieńcu adwentowym. W pierwszą niedzielę adwentu (w tym roku w niedzielę 27.11) została zapalona na nim pierwsza świeczka.
 


Adventskranz, czyli wieniec adwentowy, to nowy zwyczaj. Na początku XX wieku znany był w niewielu niemieckich rodzinach, głównie w północnych Niemczech.  Stopniowo zwyczaj ten rozszerzył się na cały kraj. Ustawiano go nie tylko w kościołach, lecz również  w domach mieszkalnych.
Tradycyjnie wieniec wykonuje się ze świeżych gałązek świerku. Wieszany jest u sufitu lub dekoruje stół. Na nim umieszczone są 4 świece, zapalane w kolejne niedziele adwentu. W ostatnią niedzielę płoną wszystkie 4 świece. Wtedy wiadomo, że wkrótce już są święta. Dzieci śpiewają wtedy:
 
Advent, Advent,
ein Lichtlein brennt,
erst eins, dann zwei,
dann drei, dann vier;
dann steht das Christkind vor der Tür. 
(alter Weihnachtsspruch)


Adwent, Adwent,
pali się światełko,
najpierw jedno, potem dwa,
potem trzy, potem cztery,
wtedy u drzwi staje dzieciątko Jezus.
(stary niemiecki wierszyk świąteczny)

Nauczyciel ewangelicki i pastor, ks. Johann Heinrich Wichern, prowadzący w Hamburgu szkołę-przytułek dla sierot, chciał stworzyć rodzinną atmosferę. W I niedzielę adwentu w 1839 roku przyszedł mu do głowy pomysł, by wzbogacić wystrój świetlicy. Razem z wychowankami zapalił pierwszą świecę adwentową umocowaną na drewnianym kole o średnicy 2 m, by wytworzyć nastrój skłaniający do modlitwy. Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece podopieczni zapalali każdego dnia do Wigilii, gromadząc się na wieczorny śpiew i modlitwę. Początkowo zielenią ozdabiano ściany. Z czasem drewniane koło przystrojono gałęziami jodły. W 1860 roku Wicherna przeniesiono do Berlina. Odchodząc zmniejszył liczbę świec do czterech.
Tradycja szybko przyjęła się w rodzinach ewangelickich na północy Niemiec. W latach 20. XX w. zwyczaj przyjął się wśród katolików. Pojawił się na terenach dzisiejszej Polski w 1925 roku. Najpierw zadomowił się we Wrocławiu.
                                                                                                                   wg Wikipedii
 

 

4 komentarze: